Luister online

S10 brengt de Nederlandse taal terug op het Eurovisie Songfestival

zondag 8 mei 2022 - 20:48 | Jan Leirs

S10 brengt de Nederlandse taal terug op het Eurovisie Songfestival
Voor het eerst in twaalf jaar is er eindelijk weer een Nederlandstalig liedje te horen op het Eurovisie Songfestival. Tijdens de liedjeswedstrijd, die de komende week plaatsvindt in het Italiaanse Turijn, zal zangeres S10 namens Nederland aantreden met het nummer "De diepte".

In de eerste decennia van het Eurovisie Songfestival was het gebruikelijk dat landen in hun eigen taal zongen. Met Nederland en België als trouwe deelnemers was het Nederlands destijds ieder jaar vertegenwoordigd. Driemaal werd het festival zelfs door een Nederlandstalig liedje gewonnen, al dateren die zeges wel van lang geleden: 1957 ("Net als toen" van Corry Brokken), 1959 ("Een beetje" van Teddy Scholten) en 1969 ("De troubadour" van Lenny Kuhr).

België nam in totaal 19 keer deel met een Nederlandstalig liedje. De laatste keer was in 1996 met "Liefde is een kaartspel" van Lisa Del Bo. Eind jaren negentig werd besloten om alle deelnemende landen voortaan een vrije taalkeuze te geven en sindsdien kozen de Belgische en Nederlandse deelnemers vrijwel altijd voor het Engels. De Nederlandse taal was daarna alleen in 2010 nog te horen, dankzij de Nederlandse inzending "Ik ben verliefd" van Sieneke. Dat nummer strandde evenwel in de halve finale.

Dat het Europese publiek dit jaar opnieuw van een Nederlandstalig liedje kan genieten, is te danken aan de 21-jarige zangeres S10. Haar zelfgeschreven nummer "De diepte" werd intern geselecteerd door omroep AvroTros en zal zodoende Nederland vertegenwoordigen in Turijn. Stien den Hollander, zoals S10 eigenlijk heet, noemt haar lied 'een ode aan het verdriet en de herinneringen die je met je meedraagt'. Ze kiest bewust voor haar moedertaal, waarin zij zich naar eigen zeggen het best kan uiten.

Nederland treedt op dinsdag 10 mei eerst aan in de eerste halve finale en daarna mogelijk in de finale op zaterdag 14 mei. Volgens de peilingen zou S10 zich moeiteloos moeten kwalificeren. Vanuit België kan niet op S10 gestemd worden, aangezien België in de tweede halve finale zit, op donderdag 12 mei. De Belgische inzending van dit jaar, "Miss you" van Jérémie Makiese, werd overigens door de RTBF aangeduid en wordt in het Engels gezongen.

Volgend jaar is Vlaanderen weer aan de beurt om de Belgische deelnemer te leveren. Wellicht dat een goed resultaat van S10 de VRT dan ook tot een Nederlandstalige inzending kan verleiden.